Історія Ольвії. Період розквіту (еллінський період)

База відпочинку "Троянда" пропонує недорогий сімейний відпочинок на морі в курортному селищі Чорноморка (біля м. Очаків). Відпочинок на Чорному морі включає не тільки просторий пляж та водні розваги, а й пізнавальні екскурсії: історико-археологічний заповідник Ольвія, о. Березань, Кінбурснкая коса, м. Одеса, м. Очаків.

Подорож в Ольвію - це прекрасна можливість познайомиться з грецькою культурою на Україні. Історія Ольвії насичена різними подіями, злетами і падіннями. Перший період існування Ольвії еллінський або доготскій (від заснування міста у другій чверті VI ст. до н. е. - до середини I ст. до н.е.) був найбільш тривалим і успішним. Держава досягає найвищого розквіту культури та економіки, розвиваючись на базі збереження традицій грецької метрополії.

недорогий сімейний відпочинок на морі

панорама Верхнього міста

На самому початку свого розвитку Ольвія була невеликим поселенням, яке займало територію в південній та центральній частині Верхнього міста. Перші оселі жителів Ольвії відрізнялися скромністю і простотою пристрою: землянки і напівземлянки, викопані в материку. Іноді землянки будувались з невисокими глинобитними, викладеними з сирцевої цегли або каменю наземними стінами. Пол зазвичай обмазували глиною і щільно втоптували. Дахи були шатрові або одно-двосхилі, покриті зверху соломою або очеретом. Меблями служили вирізані в материковому грунті лежанки, столики, вогнища. Для установки посуду робили невеликі ніші в стінках. Кілька землянок належали до одного володіння. Одна частина землянок мала житлове призначення, а інша господарське. На початку заснування Ольвії була створена і культова ділянка - теменос, де поклонялися Аполлону Лікарю.

недорогий сімейний відпочинок на морі

Активна забудова землянками поширюється на всю територію Верхнього міста, особливо в останній третині VI ст. до н.е. У центрі Верхнього міста зводять ще один теменос - з культом Аполлона Дельфінія, будується агора - площа, для торгівлі та громадських зборів. На теменосі Аполлона Лікаря виникає невеликий храм, а на теменосі Аполлона Дельфінія з'являється священний гай. На обох ділянках будуються вівтарі. У цей же час з'являється агора і починається випуск місцевої бронзової монети у формі дельфінів. Все це свідчить про виникнення держави.

Поступово навколо Ольвії формується її хора. Виникає багато маленьких сільських поселень, які спеціалізувалися на полюванні, землеробстві, рибальстві, тваринництві, на ремеслі. Культура і побут в цих поселеннях не відрізнялися від культури і побуту ольвіополітів, оскільки це були ті ж переселенці з грецьких міст, що і жителі Ольвії.

V ст. до н.е. знаменується активним міським будівництвом, заміною землянок на будинки грецького типу: наземні будинки з внутрішніми дворами, дах критий черепицею і саманом, стіни сирцові на кам'яних цоколях. В цей же час здійснюється планування міста, житлові квартали відокремлюються вулицями та провулками. Ймовірно, в першій половині V ст. до н.е. будується перша оборонна стіна міста. Саме її міг бачити Геродот під час своєї поїздки на береги далекого Понта. Ольвія зміцнює свою економіку, розвиває сільське господарство і ремесло.

недорогий сімейний відпочинок на морі

На межі V-IV ст. до н.е. монетна справа переходить у відання держави. Таким чином, грошовий обіг упорядковується. Крім того, Ольвія втягується в орбіту спільногрецьких взаємин, ведучи активну торгівлю з античними центрами. Крім того, розвиваються торгові відносини і з навколишнім варварським світом. Саме через Ольвію грецькі вироби потрапляють до скіфів і племен лісостепу. Відносини Ольвії з місцевим населенням Причорномор'я (кочові скіфи) були досить мирні. Проте, грецька культура і звичаї Ольвії був чужі скіфам.

З часом зростає кількість поселень на хорі, завдяки чому Ольвія отримує безліч продукції тваринництва і зерна. З'являються нові типи поселень - вілли, які мали великі площі землі для посіву. Це були окремі садиби. Таким чином, Ольвійська держава було класичним грецьким полісом, тобто демократичною рабовласницькою республікою. Основні права мали тільки вільні громадяни. Прав громадянства не мали іноземці, жінки, напіввільні групи населення і раби.

Законодавчими органами Ольвії були Народні збори і Рада. Саме від їх імені видавалися державні постанови і декрети. Виконавчу владу здійснювали різні магістратури, колегії або окремі посадові особи, які обиралися на рік голосуванням. Важливу роль в житті ольвіополітів відігравав суд, кожен відділ якого відав конкретними справами.

недорогий сімейний відпочинок на морі

З часом соціальні протиріччя в Ольвії загострюються. Особливо вони загострилися під час облоги Ольвії полководцем Олександра Македонського Зопіріона в 331 р. до н.е. Військова організація міста базувалася на системі народного ополчення. Велика частина сільських поселень була знищена, місту загрожувала осада і військове захоплення. У підсумку, влада поліса звільняє рабів, дає права іноземцями, анулює борги ольвіополітам. Таким чином, ряди захисників Ольвії поповнюються, оскільки з'являється зацікавленість у перемозі. Тільки це і врятувало Ольвію від розгрому.

Кінець IV - перша половина ІІІ ст. до н.е. - Це апогей розквіту Ольвії. Ольвія оточена потужними кам'яними стінами з великими Північними та Західними в'їзними воротами. Старі будівлі перебудовуються, будується безліч нових будинків, переробляються культові й адміністративні споруди, забудовуються схили. Населення становить не менше 20-25 тисяч чоловік. Розширюється поле торговельної діяльності, зростає обсяг торговельних зв'язків. Розвивається торгівля і в середині полісу.

недорогий сімейний відпочинок на морі

Зводиться система критих кам'яних водостоків, яка виводить воду з центру Верхнього міста до Західних воріт, а потім у балку, що знаходиться за межами стіни. Уздовж вулиць, між будинками і у дворах також проходили водостоки. Сміття вивозили за межі міських стін. Розвивається реміснича діяльність, в основному ремесло переходить в місто. Активізується і життя на поселеннях сільської округ : будуються великі хутора, комплекси з садиб та ін.

Також, активно розвинена духовна культура ольвіополітів. Крім того, ольвіополіти були в основній масі грамотними. В Ольвії були свої поети, філософи, музиканти та науковці (філософ Біон Борисфенський, Сфер, історик Посидоний та ін.) У місті був театр. Жителі Ольвії любили спорт і влаштовували змагання зі стрільби з лука, бігу, метання диска і копій, рукопашному бою.

Розквіт Ольвії тривав приблизно до середини - останньої чверті ІІІ ст. до н.е. Потім Ольвія вступає в смугу важкої соціально-економічної і військово-політичної кризи. Загострюється соціальна нерівність, розшаруваня всередині громади. Середній шар населення, який жив у достатку розорюється і багатства скупчуються в руках окремих громадян. Як підсумок - соціальні хвилювання. Варто відзначити, що політична обстановка ускладнюється у всьому античному світі. Крім того, в окрузі Ольвії відбувається переміщення населення, оскільки ворожі племена є загрозою. Округ навіть платить данину деяким варварським вождям. Виразною стає загроза нападу войовничих племен скиров і галатів у кінці III ст. до н.е.

недорогий сімейний відпочинок на морі

В цей же час, ольвійські раби намагаються домогтися звільнення, а сусідні скіфські племена, фісаміти і савдарати намагаються сховатися за стінами Ольвії, рятуючись від жорстокості галатів. У такій ситуації ремесла і сільське господарство Ольвії занепадають. Життя на сільських поселеннях великої хори завмирає, що позбавляє економіку держави однією з важливих основ - товарного виробництва сільськогосподарської продукції. Скорочується торговий оборот. Криза має затяжний характер ІІ - першій половині І ст. до н.е. В середині ІІ ст. до н.е. Ольвія потрапляє під протекторат пізньоскіфської держави в Криму. Однак, після поразки скіфського царства в Криму за царя Палака в його війні з Херсонесом, скіфи втрачають протекторат над Ольвією. Ольвія потрапляє в залежність від Понтійського царя Мітрідата VI Євпатора, під владою якого в цей час вже перебували Боспор і Херсонес. Більш того, гарнізон Мітрідата VI розміщується в Ольвії в кінці ІІ ст. до н.е., сюди ж переселяється частина жителів Південнопонтійського міста Армени. В цей же час розбираються споруди Східного теменос, що б використовувати камінь для зміцнення оборонних стін міста.

Тимчасово тиск варварів на Ольвію слабшає, місто потроху стабілізує економіку. До того ж, після смерті Мітрідата, в 60-ті роки І ст. до н.е. Ольвія виходить з підпорядкування Понтійській державі. Проте обстановка в полісі все одно напружена. Варварські племена нападають на місто, Ольвія пустіє, на місці цілих житлових кварталів виникають пустирі.

недорогий сімейний відпочинок на морі

панорама Нижнього міста

Закономірно, що в середині І ст. до н.е. ослаблена Ольвія була розгромлена військами гето- даків на чолі з Буребістою. Ті хто залишилися в живих залишають Ольвію. Поліс на кілька десятиліть припиняє своє існування. З тих пір, Ольвія так і не досягла такого рівня розвитку. Можливо, ольвіополіти сховалися в інших античних центрах або у дружніх варварів.